DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Cutting srdcem

Poštovní holubi

                          
Chovu holubů, se Láďa věnuje od svých 5ti let a od 13ti let chová pouze holuby poštovní a závodí s nimi.
Ač se zdá být tento druh sportu nezajímavým, divili by jste se jak časově a chovatelsky náročný je. Trošku vás zasvětím do tohoto sportu, i když nejsem takový znalec jako Láďa smiley
Spousta lidí se většinou ptá, jak takové závody probíhají. Někdy i mě jako laika rozesmějou jejich úvahy. Třeba otázka ,,Zda při závodech holubovi řeknu kam má letět"?
Ne, to opravdu nejde, to je možné jen v pohádkách. Opravdové závody poštovních holubů spočívají v tom, že se holuby odvezou na určité místo (Belgie, Francie, Holandsko aj.), tato místa jsou vzdálená od 150 km až do 1200km. V tomto místě se vypustí a už je jen na nich samotných jak rychle se dokáží vrátit na domovský holubník. Každý holub má na noze jak rodový kroužek tak elektronický čip, který při návratu na domovský holubník zaznamená čas doletu. Vítězí holubi s nejvyšší dosaženou rychlostí (každý holubník je přesně přes družici zaměřen a dle vzdálenosti se počítá dosažená rychlost). Je to jeden z mála sportů, kde rozhoduje pouze matematika a né lidský faktor.
Rychlost letu holuba se hodně odvíjí od počasí v době závodu (horko,vítr,déšť), ale průměrná rychlost bývá 1200m až 1500m za 1minutu.
Ptáte se podle čeho se holub při návratu na domovský holubník orientuje?

Tak na to ani dnešní věda úplně nepřišla, ale mezi hlavní orintační smysly je vnímání magnetického pole a až neskutečný čich holuba.

Láďa se svými holuby sklízí opravdu velké úspěchy nejen v Čechách, ale daří se mu i v zahraničí.
Jeho velkým snem je nominace některého ze svých holubů na světovou Olympiádu.

                         


                               
Článek v časopise Letu Zdar sklidil veliký úspěch!!!!